WWW
Honey Bunny Honey Bunny
Polski English
Bugs Bunny and his girlfriend Honey Bunny

Świat Króliczki Honey, dziewczyny Królika Bugsa

Co Chuck Jones i inni myśleli o Loli?




Honey Bunny, Lola Bunny

W roku 1996 na ekrany kin wszedł pełnometrażowy film "Kosmiczny Mecz". W filmie tym po raz pierwszy wystąpiła "nowa wersja Honey", Króliczka Lola. Jej pojawienie się wbudziło jednak spore kontrowersje wśród fanów, którzy podzielili się na trzy grupy:
- kochających Honey i nienawidzących Loli,
- Kochających Lolę i nienawidzących Honey,
- tych, którzy akceptują obe postaci.

Wszystkie kontrowersje zostały opisane w częściach piątej i szóstej biografii Honey Bunny.

No dobrze, opinie fanów już znamy. Co jednak o Loli myśleli animatorzy, którzy tworzyli wcześniej krótkometrażowe kreskówki spod znaku Looney Tunes? By tak rzec, nie byli jej zbyt przychylni...

Wczesna wersja Lola Bunny
Wczesna wersja Loli Rabbit, ok. 1995-1996

Zacznijmy jednak od samego początku. Kontrowersje pojawiły się właściwie już w czasie, gdy pracowano nad wyglądem towarzyszki Królika Bugsa, która docelowo miała się pojawić w filmie. Honey Bunny w wersji z lat 90-tych (przypominającej siostrę bliźniaczkę) całkowicie odrzucono i rozpoczęto prace nad całkiem nową postacią. Postać była gotowa po czterech miesiącach "ciężkiej pracy". Jeśli wierzyć plotkom, Lola Rabbit - bo tak się wówczas nazywała - swoim wyglądem przywołującym na myśl trzynastolatkę narobiła jednak wytwórni Warner Bros niemałych problemów, wywołała bowiem ostrą reakcję ze strony firmy McDonald's (sieć restauracji miała rozprowadzać zestawy Happy Meal z postaciami z "Kosmicznego Meczu"). Szefostwo McDonald'sa miało stwierdzić, że łączenie w parę takiej postaci z dorosłym przecież Królikiem Bugsem wyglądałoby jak łączenie dziecka z pedofilem. Istniała groźba zerwania kontraktu z Warner Bros (zresztą był to ostatni raz, gdy McDonald's promował nie-disneyowskie postaci - niedługo po premierze "Kosmicznego Meczu" firma podpisała wyłączną umowę z Disneyem). Postać należało więc przeprojektować. Animatorzy najprawdopodobniej zdecydowali wrócić do Honey Bunny i zmodyfikować nieco jej komiksową wersję. Tak właśnie powstała znana z "Kosmicznego Meczu" Króliczka Lola.

Chuck Jones

Przy tworzeniu filmu pomagał (czy też raczej próbował pomagać) Chuck Jones, sławny animator i reżyser wielu znanych krótkometrażowych filmów spod znaku Zwariowanych Melodii. Wszystkie jego sugestie jednak odrzucono.

W jednym z późniejszych wywiadów Chuck Jones stwierdził, iż jego zdaniem Lola jest postacią bez przyszłości, całkowicie bezwartościową i pozbawioną osobowości (w rzeczy samej, w "Kosmicznym Meczu" osobowość Loli nie została jakoś szczególnie rozwinięta). Jones traktował Lolę jak koszmarny sen fetyszysty lubującego się w futrzastych paniach. Nie przepadał za Lolą tak samo, jak w ogóle za całym filmem. Podobnego zdania był zresztą Maurice Noble, artysta, który przez wiele lat sporządzał tła do filmów animowanych reżyserowanych przez Jonesa.

Wprowadzenie do świata filmu Króliczki Loli postrzegano jako całkowite zerwanie z jonesowską tradycją oraz próbę zaprzeczenia tak szeroko przecież dyskutowanej poliseksualności Królika Bugsa. Widząc Lolę po raz pierwszy, Bugs nagle zmienia się i zaczyna się zachowywać jak dwunastoletni macho, pręży muskuły i robi wszystko, by zwrócić na siebie uwagę króliczki. Po tym, jak Lola pokazuje swoje umiejętności gry w koszykówkę, w filmie widzimy niepoprawnie użytą rekontekstualizację jednego z gagów z podręcznika Texa Avery'ego: by ukazać swoje szaleństwo za Lolą, Bugs wzbija się w powietrze i z hukiem upada na podłogę niczym Wilk z kreskówek "Red Hot Riding Hood".

Honey Bunny, Królik Bugs
Króliczka Honey i Królik Bugs na jednym z sitodruków Friza Frelenga, wydanym w 1989 roku

Friz Freleng

Choć Isadore Freleng, kolejny z wielkich animatorów pracujących nad kreskówkami z Królikiem Bugsem i jego przyjaciółmi, nie dożył premiery "Kosmicznego Meczu" (zmarł w 1994 roku), to jednak znamy jego opinię na temat łączenia Bugsa z przedstawicielkami płci pięknej. W jednym z wywiadów z połowy lat osiemdziesiątych, gdy zapytano go, dlaczego Bugs nie ma w filmach dziewczyny, Freleng stwierdził, że "nie byłby on już takim samym intrygantem".

Mniej więcej w tym samym czasie jednak Freleng stworzył kilka sitodruków, na których widzimy Królika Bugsa podrywającego Honey Bunny. Można więc domniemywać, iż Frelengowi w wywiadzie chodziło o taką dziewczynę, która spowodowałaby u Bugsa zmianę charakteru, zneutralizowała czy też "udomowiła" go. Gdyby Bugs, występując z narzeczoną u boku, wciąż był tak samo zwariowany i intrygujący, wówczas nie byłoby problemu.


    Napisz komentarz





    • Bugs Bunny's Magic World (1976, końcowa część)

      Końcowa część spektaklu Bugs Bunny's Magic World wystawianego w 1976 roku w Theatre Royale w parku rozrywki Marriott'...
    • Świąteczny spektakl w Six Flags Astroworld

      Świąteczny spektakl z postaciami ze Zwariowanych Melodii, wystawiany w nieczynnym już parku rozrywki Six Flags Astrowo...
    • Bourbon Street Follies (1988-1989)

      Fragment spektaklu Bourbon Street Follies (Szaleństwo przy Bourbon Street), wystawianego w teatrze przy parku rozrywki S...
    • Reklama Kool-Aid (02)

      Meksykańska reklama napoju Kool-Aid z lat osiemdziesiątych. Honey Bunny pojawia się w 16 sekundzie, naturalnie, w towa...
    Postać Honey Bunny®, Bugs Bunny®, Lola Bunny®, Looney Tunes®, Merrie Melodies®, a także inne powiązane imiona postaci i znaki są zarejestrowanymi znakami towarowymi Warner Bros., Inc., a Time Warner Company. Niniejsza strona jest niezależną stroną fanowską, nieautoryzowaną przez Warner Bros.
    Copyright © 2012 - 2015 HoneyBunnyWorld.com · Images courtesy of Warner Bros.